Egészségfejlesztési Iroda Baja

Boka/kar index mérés a tünetmentes érbetegség kimutatására

A boka/kar index mérése egy egyszerű vizsgálat a perifériás érbetegség kimutatására, még tünetmentes stádiumban.
A perifériás érbetegség (közismert nevén érszűkület) az általános érelmeszesedés egyik következménye. A perifériás
érbetegség két szempontból is kockázatos: az alsó végtag vérellátását rontva akadályozhatja az érintett mindennapi
tevékenységét, illetve késői felismerése a végtag amputációjához vezethet. A perifériás érbetegség felismerését nehezíti,
hogy sokáig tünetmentes, és csak szűrővizsgálattal lehet kimutatni.

A boka/kar index (BKI) vagy ABI („ancle brachial index”) a boka magasságában illetve, a felkaron mért szisztolés vérnyomás hányadosa.

A boka/kar index normálértéke

A BKI normál értéke fekvő helyzetű betegben 1,0 - 1,3.Kórosnak tekintjük, ha az index 0,9-nél kisebb. Az BKI értékének csökkenése
a betegség romlását jelzi. A 0,9 alatti BKI érték a fokozott szív-érrendszeri megbetegedés egyértelmű kockázati tényezőjének bizonyult.
Az epidemiológiai adatok alapján, Magyar Terápiás Konszenzus konferencia ajánlásába is bekerült a csökkent (=< 0,9) BKI,
mint tünetmentes nagykockázatú állapot.

Hogyan történik a boka/kar index meghatározása?

Nyugalmi állapotban (fekvő helyzetben) vérnyomásmérő segítségével meghatározzák a beteg vérnyomását a karon majd a boka szintjén.
Az első (szisztolés) értéket rögzítik. A két értéket kell elosztani. 0,9 alatti boka/kar index érték kóros.